Овој рецепт многумина излечил од долготрајна кашлица, а што е најдобро од се потполно е природен.

Состојки

  • 2 парчиња кромид со големина на јајце
  • 1 литар вода
  • 100 грама кафеав шеќер

Подготовка Кромодот не се лупи, туку претходно измиен се вари во литар воза и шеќерот кој го неутрализира вкусот и мирисот на кромидот.

Се вари околу 15 минути, а кога ќе се олади малку се додава мед. Чајот се пие млак или ладен и тоа голтка по голтка.

Брзо поттикнува искашлуваше, а се препорачува и како лек против бронхитис.