Со брз, ефикасен домашен рецепт прочистете ги крвните садови. Потребни состојки: лук и лимон.

3 цели лимони се ставаат во топла вода со една лажичка сода бикарбона, се оставаат половина час да искиснат. Потоа се сечат краевите и се вадат семките.

Исчистете една главица лук и заедно со лимоните изблендирајте го лукот. Во тегла префрлете ја смесата и наутро јадете по една кафена лажичка од оваа смеса заедно со чаша млака вода.