Дали планирате бременост? Ова е одлично, но заедно со намерата е важно да обрнете внимание и на вашата исхрана. Постојат голем број на т.н. супер-храни кои ги подобруваат шансите за зачнување. Тие вклучуваат брокула, риба, кафеав ориз, сончоглед и семки од тиква, моркови, јајца, безмасно црвено месо и многу повеќе.

На оваа листа ќе додадеме уште еден продукт – ПЧЕЛИН ПОЛЕН. Природна, високо-хранлива диететска состојка, која има голем број на здравствени придобивки.

Но, како функционира процесот на забременување?

Важно! Пред примена, консултирајте се со доктор, бидејќи можни се алергии или стомачни тегоби.

Богата храна со важни хранливи материи

Пчелниот полен може да се нарече супер-храна, бидејќи е богат со важни хранливи материи, од кои 96 се потребни за одржување на здрав начин на живот.

Пчелиниот полен содржи добра количина на протеини, околу 40%. Исто така, пчелниот полен ќе донесе многу корисни минерали како калциум, железо, цинк, магнезиум, калиум, мед и манган до вашата плодност. Покрај тоа, овој природен производ е богат со витамини, антиоксиданти, ензими и масни киселини.

Ги зголемува естрогенските нивоа

Хормонскиот естроген игра активна улога во стимулирањето на функцијата на јајниците и помага во процесот на ослободување на јајцето за време на овулацијата. Колку е поголем квалитетот на јајцето, толку е поголема шансите за забременување.

Ако планирате да имате бебе, додадете го пчелниот полен на вашиот оброк. Тоа природно ќе помогне да се подигне нивото на естроген, балансирајќи ги другите хормони вклучени во процесот на зачнување.

Исто така, пчелниот полен ја подобрува способноста на јајце клетки да се развиваат како што треба, откако ќе се оплоди.

Го подобрува либидото и имунитетот

Два многу важни фактори од кои зависи дали ќе забремените се нивоата на либидото на двата партнера, како и нивниот имунитет. Пчелниот полен го зголемува либидото, енергетските нивоа, заштитните сили на организмот, штитејќи го од голем број инфекции. Поленот ги содржи сите основни масни киселини, јаглехидрати, гликоза, антиоксиданси, витамини и други хранливи материи кои го зајакнуваат имунолошкиот систем.

Ја подобрува машката плодност

Скоро сите производи од пчели, се залагаат за плодност кај мажите, за подобрување на квалитетот на спермата и зголемување на бројот на сперматозоидите.

Зголемениот број на сперматозоиди ги зголемува вашите шанси за забременување. Исто така, пчелниот полен делува позитивно и на простатата.

Advertisement