Здравата исхрана произведува живот со повеќе енергија и помалку здравствени проблеми. Појадокот е многу важен оброк – може да ви го разубави или расипе денот.

Овие се најдобрите намирници за здрав појадок.

Пченица

Зрната од пченица се извор на енергија и одличен предлог за појадок. Само две лажици обезбедуваат доволен внес на витамин Е и фолати дневно, а се препорачуваат како природно средство за зајакнување на организмот. Подготвување на пченични никулци е едноставно. Посипете го преку житарките, измешајте со јогуртот и јадењето е подготвено.

Овес

Овесни снегулки или овесни снегулки со малку маснотии јогурт или млеко се одличен избор за добро утро. Овесот содржи бета-глукан, еден вид влакна што помагаат во намалување на холестеролот и е богат со омега-3 масни киселини и калиум. За подобар вкус на оброкот, додадете мед или неколку ореви.

Грчки јогурт

Грчкиот јогурт е безмасен, кремаст и полн со калциум. Неговата содржина на протеини е двојно поголема од вообичаената, па затоа обезбедува дополнителна јачина и се препорачува во комбинација со овошје.

Бадемов путер

Бадемовиот путер е одличен алтернативен извор на протеини и мононезаситени масти. Содржи 100 калории на лажица, а нутриционистите го препорачуваат како намаз на интегрален леб или во комбинација со банана.

Ленено семе

Сад со ленено семе за појадок ви обезбедува доволно количество омега-3 масни киселини за здраво срце и го чисти организмот од токсини. Научете како да подготвите ленено семе и вклучете го во вашата исхрана од раните утрински часови.