Внесувањето на некои хранливи материи придонесува за јачината, силата, растот на ноктите и формирањето на плочката на ноктите. Меѓу најважните витамини, минерали и елементи во трагови за здрави нокти се:

Биотин

Биотинот е витамин Б-комплекс, познат и како витамин Б7. Стимулира здрав раст на клетките на ноктите.  Студијата на 35 лица со кревки нокти откри дека 2,5 мг биотин на ден во тек на 6 недели ги подобриле симптомите кај 63% од учесниците.

Биотинот може да се снабдува со храна од месо како црн дроб, но и жолчка од јајца, млечни производи, квасец, лосос, авокадо, сладок компир, ореви, семиња и многу повеќе.

Други Б витамини

Витаминот Б12 игра улога во апсорпцијата на железо, но и во производството на црвени крвни клетки. Недостаток на витамин може да доведе до сино-црни пигменти.

Витаминот Б9 или фолатот е исто така важен за растот на ноктите. Недостатокот може да ги направи ноктите кршливи.

Фолатот може да се најде во темно зелениот зеленчук: мешунките и семињата, како и витамин во рибите, јајцата, млечните производи и месото.

Железо

Жлезото е минерал чиј недостаток доведува до разделување на плочката на ноктите, па дури и истенчување. Препорачаната дневна доза на железо е 8 mg на ден за мажи и 18 mg за жени, но по менопаузата – 8 mg.

Говедско месо, пилешко, јајца, риба и кикиритки може да се конзумираат за да се подобри состојбата на ноктите, бидејќи тие се извор на железо.

Магнезиум

Магнезиумот е минерал вклучен во над 300 реакции во организмот, вклучувајќи и синтеза на протеини потребни за раст на ноктите. Добивањето испакнатини на ноктите може да биде знак за недостаток на овој минерал. Дневната препорачана вредност е 400-420 mg за мажи и 310-333 за жени.

Магнезиумот може да се најде во темно лиснат зелен зеленчук, quinoa, бадеми, кашули и многу повеќе.

Омега-3 масни киселини

Омега-3 масни киселини се потребни за да се задржат ноктите хидрирана и сјајна. Тие исто така можат да ги намалат воспалителните процеси на ноктите плоча. Покрај тоа, тие ги негуваат ноктите, а нивниот недостаток предизвикува сувост и кршливост.

Омега-3 киселини може да се најде во мрсна риба, вклучувајќи лосос, пастрмка, скуша и многу повеќе.