За чистење на црниот дроб и исфрлање на непотребните токсини и маснотии, потребна ни е исхрана која ќе ни помогне во тоа.

Сепак, постои еден напиток кој има огромна моќ да го исчисти нашиот црн дроб, а со тоа и да ни овозможи подобро здравје и расположение.

Потребни состојки:

  • 6 лимони
  • ½ литар чиста вода
  • 1 парче ѓумбир
  • 4 чешниња лук
  • 1 исцеден грејпфрут
  • 2-3 свежи лимети
  • Малку ким

Начин на подготовка: Исчистете ги ѓумбирот и белиот лук и заедно со лимонот исечете ги на кришки. Внимавајте лимонот да е добро измиен претходно.

Ставете ги сите состојки заедно во блендер и измиксирајте добро. Потоа, смесата ставете ја во тенџере и прелијте ја со вода. Кога смесата ќе се извари, тргнете го тенџерето од оган, оставете да се олади, а потоа исцедете го напитокот.

Пијте го секој ден додека имате од смесата. Започнувајте го денот со него.