Неверојатните способности на кромидот: Еве што ќе се случи со Вашето тело ако го јадете редовно

Кромидот е повеќе од зачинет зеленчук кој може да ве расплаче. Богат е со фитохемикалии слични на оние во лукот, кои имаат многу здравствени придобивки.

Кромидот и лукот се дел од семејството Allium, кое содржи сулфурни соединенија кои им даваат уникатен мирис и вкус.

Кромидот има многу здравствени придобивки, вклучително и помагање за регулирање на шеќерот во крвта, има антиканцерогени својства, тој е моќен антиоксиданс, го зајакнува срцето и ги зајакнува коските.

Има многу здравствени придобивки од применувањето на диета богата со овошје и зеленчук – тоа е сигурно. Познато е дека кромидот е богат со антиоксиданс кверцетин, а кверцетинот во кромидот е повеќе сварлив од телото од другите намирници што го содржат.

Кромидот може да помогне во намалувањето на шеќерот во крвта и може да помогне да се елиминираат некои од несаканите ефекти предизвикани од дијабетес тип 2.

Размислете како да додадете повеќе кромид во вашата исхрана и да ги искористите неверојатните здравствени придобивки од него. Еве кои се тие во продолжение:

Дијабетес
Студиите на животни ја покажаа користа од јадењето кромид за подобрување на нивото на шеќер во крвта кај животните со дијабетес тип 2. Потребни се повеќе истражувања за да се утврди дали кромидот има ист ефект врз луѓето и до кој степен.

Пред неколку години, една студија од областа на храната и хемиската токсикологија заклучи дека кромидот или лукот дадени на стаорци со дијабетес го подобриле нивниот шеќер во крвта и другите биомаркери поврзани со дијабетес на нормални нивоа.

Антиоксиданси
Кромидот е извор на витамин Ц, фолна киселина, калциум, железо и растителни влакна. Исто така е богат со различни фитохемикалии – особено онаа наречена кверцетин.

Кверцетинот може да помогне да се елиминираат штетните слободни радикали во телото и да се намали штетниот холестерол. Ова е важно бидејќи лошиот холестерол може да го зголеми ризикот од кардиоваскуларни болести.

Според Националното здружение за кромид, постојат студии кои покажуваат дека кверцетинот од кромидот е посварлив од другите намирници кои содржат кверцетин, како што се чајот и јаболката.

Други фитохемикалии во кромидот, како што се дисулфидите и трисулфидите, имаат и други важни здравствени придобивки што истражувачите сè уште ги проучуваат. Интересен факт е дека кромидот што се користи во готвењето не ја намалува содржината на кверцетин и едноставно се пренесува во готовото јадење.

Антиканцерогени својства
Спроведувањето на диета богата со овошје и зеленчук е поврзано со намалување на ризикот од некои видови рак. Исхраната богата со кромид може да биде предност за намалување на ризикот од рак, според една студија во The American Journal of Clinical Nutrition.

Истражувачите ги анализирале податоците од неколку студии кои ја разгледуваат врската помеѓу внесот на кромид и лук и ризикот од развој на рак. Истражувачите откриле дека постои обратна врска помеѓу јадењето кромид и лук и ризикот од развој на некои видови рак.

Други студии покажаа слични резултати со внесот на кромид и ризикот од рак, а истражувачите сугерираат дека ова веројатно се должи главно на содржината на кверцетин во кромидот, што може да помогне да се намали ризикот од рак.

Здравје на срцето
Постојат неколку студии на животни кои сугерираат дека кромидот може да помогне да се потисне формирањето на згрутчување и згрутчување на крвта во крвните садови, што е важно бидејќи присуството на згрутчување на крвта во крвта е поврзано со рисот и срцев удар.

Соединенијата што содржат сулфур во кромидот може да имаат корисен ефект врз намалувањето на нивото на холестерол и триглицериди во крвта.

Голем број на студии покажаа дека исхраната која вклучува повеќе зеленчук, особено кромид, е директно поврзана со намалување на ризикот од кардиоваскуларни болести.

Бидејќи кромидот е толку богат со флавоноиди и антиоксиданси, тој може да биде особено корисен во намалувањето на ризикот од многу хронични болести, вклучувајќи рак и кардиоваскуларни болести.

Антибактериски својства
Како и лукот, така и кромидот има силно антимикробно дејство врз телото. Особено, кромидот може да помогне да се намали ризикот од пептични улкуси со убивање на бактериите поврзани со формирањето на пептични улкуси, N. бактерии. pylori.

Здравје на коските
Наместо да ги зголемувате само млечните производи за здравјето на коските, можете да почнете да го зголемувате внесот на кромид за силни коски според некои студии на животни и луѓе.

Кромидот може да помогне да се зголеми густината на коските, што може да биде важна здравствена придобивка за оние кои се изложени на ризик или имаат остеопороза.

Некои студии дури покажуваат дека секојдневното вклучување на кромид во нашата исхрана може да помогне да се намали ризикот од фрактури на бедрената коска кај жените во постменопауза.

Покрај фокусирањето на зголемување на изворите на калциум и витамин Д во вашата исхрана, зголемувањето на потрошувачката на кромид треба да се земе предвид и кај луѓето со ниска густина на коските.

Advertisement