Овој рецепт датира од XVII век и вешто е криен од јавноста, бидејќи претставува голема закана за фармацевската индустрија. Боровниците можат да ја омекнат вашата кожа, па дури спречуваат и рак. Тие го зајакнуваат имунитетот.

Имено, боровниците имаат повеќе антиоксиданси од било кое друго свежо овошје или зеленчук тестирани до денес. Нејзиното големо влијание доаѓа од пигментот кој е одговорен за темната боја.

Тие се одлични за видот и за здраво срце. Го намалува шеќерот во крвта, за дебелото црево, заборавање, слабо паметење, чистење глисти, а ги топи мастите на стомакот,

Помага кај запек. Чаша од свежи боровници содржи околу четири грама влакна. Растворливите влакната кои ги има во борвницата можат да апсорбираат 11-16 пати од сопствената тежина во вода и со тоа ја забрзува работата на цревата

Боровниците имаат голема количина на манган, кој игра голема улога во развој на коските. Од друга страна бобинки од смрека имаат необичен вкус и најмногу се користата како зачин во европската и индиската кујна.

Овие бобинки во стара грција се користеле како лек, а нивните здравствени предности се познати и днеска. Еден од најкорисните состојки кај смреката е 4-терпентин, кој помага во намалување на нивото на уринараната киселина, го подобрува дигестивниот систем и го намалува ризикот од вируси.

Рецепт:

  • ½ килограм свежа боровница (може и замрзнати)
  • ½ килограм бобинки од смрека (црна смрека како блин, клека)
  • 1 литар црвено домашно вино
  • ½ литар домашна ракија
  • 3 лажици мед
  • 3 лажици шеќер

Подготовка:
Добро измиени боровницата и бобинките од смрека се ставаат во голема тегла, залеани со вино отстојуваат 48 часа. Потоа се додава ракија, мед и шеќер кои добро се мешаат и се остава да стои седум дена, со што е подготвено за користење.

Се консумира четири лажицо наутро и навечер. При секое конзумирање се зема по неколку зрна од плодовите, се џвакаат и се голтаат. Се конзумира три дена, потоа се паузира два дена. Постапката се повторув се додека не се испие целата доза.

По потреба можете да подготвите уште една доза доколку тегобите не исчезнат.