Овој напиток може да ја излечи дури и најкомлицираната кашлица која не успева да ја излечи современата медицина.

Пробајте го овој рецепт, творците велат дека проверено помага.

За подготовка на напитокот против кашлица, направете го следново:

  • Стоплете шоља (250мл) млеко.
  • Малку изладете го и потоа додајте лажица путер и лажица мед.
  • Измешајте и додајте шоља изматена жолчка и 1/4 лажица сода бикарбона.

Ова е многу ефикасен народен лек не само за кашлица – со успех лечи бронхитис, ларингитис и трајеитис кај деца и возрасни.

Лекот се пие пред спиење, најмалку 5 дена. За возрасни 1 чајна лажица, за деца 1/2 чајна лажица, а познато е како одлично средство за исфрлање на шлајм.

За поголем и побрз ефект пожелно е да го применувате заедно со овој  ефикасен лек кој може да ви помогне при напорната кашлица

Загрејте ги следниве состојки и испијте го во текот на денот:

  • 2 лажици маслиново масло
  • 2 лажици сок од лимон
  • 2 лажици вода
  • 1 лажица мед

Консумирајте половина од смесата наутро, половина навечер.