Лековитите својства на бршленот (Хедера хеликс) се познати со векови. Покрај неговата употреба против респираторни проблеми како експекторанс, тоа е исто одлична помош при бројни проблеми со кожата.

Најпријатно е да се користи како масло за масажа. Богато е со сапуни, флавоноиди, есенцијални масла и има стимулирачки и релаксирачки ефект врз целото тело.

Рецепт:

Свежите лисја од бршлен може да се искинат во текот на целата година бидејќи растението е зимзелено.

Соберете 100 гр лисја и мелете ги со машината за месо.

Потоа смесата ставете ја во стаклена тегла и пополнете ја со 500 мл. бадемово масло или маслиново масло ( по можност ладно цедено).

Оставте ја вака затворената теглата да отстои уште 14 дена на прозорецот. Од време на време протресете ја.

Потоа исцедете и ставете во темни шишенца и чувајте ги подалеку од сончева светлина.

Така добиеното масло од бршлен е многу корисно за разни масажи.

Се препорачува и за целулитна масажа. Маслото е многу богат со витамин Е.

Добро е пред масажата малку да го загреете маслото и потоа да го втриете во кожата.