Подобро е да се елиминира причината отколку да се справите со последиците! Што да направите кога вашето лице наутро изгледа повеќе од двојно како резултат на отеченост? Ладни облоги, маски – сето ова, се разбира, е добро.

Но, подобро е да се елиминира причината отколку да се справиме со последиците. Денес ќе ви објасниме зошто лицето и очите отекуваат наутро.

Причината за отекување на лицето наутро може да биде некоја храна што сте ја јаделе. Овие производи фаќаат вода во телото и буквално го надувуваат лицето за време на спиењето.

Пиењето диуретик за да се ослободите од отокот е лоша опција. Бидејќи последиците можат да бидат полоши од отечено лице.

Кои производи имаат можност да го “отекуваат” лицето наутро?

Брза храна

Брзата храна има многу сол, што ја остава водата во организмот и предизвикува надуеност.

Полуготови производи

Иста приказна како брзата храна. Во колбасите, покрај солта, има многу адитиви кои му штетат на целото тело. Подобро е да изберете парче варено месо или печена риба.

Зеленчук

Здрав зеленчук – зелка, ротквици, брокула, лук, кромид – подобро е да ги јадете за ручек. Овие производи предизвикуваат формирање на гас, што доведува и до отекување.

Конзервирана храна

Мариниран зеленчук, кисели краставички и метеж содржат многу шеќер или сол. Таквите производи ја дехидрираат кожата и предизвикуваат оток. Подобро да јадете малку свеж зеленчук или бобинки.

Алкохол

Ако немате несакани ефекти во форма на мамурлак, тогаш погледнете го вашиот одраз во огледалото наутро по забавата. Алкохолот не само што ја заробува течноста, туку и го полни телото со токсини.

Слатки

Колачињата се опасни не само за половината, туку и за лицето. Подобро е да не правите чај ако знаете дека имате колачиња. Кој пие чај без колачиња? Ако навистина сакате џем, јадете суво овошје, лицето нема да отече. Но, не претерувајте – сувото овошје содржи и многу шеќер.