Зимата е сезона на кисела зелка и многу луѓе се одлучуваат за оваа диета после новогодишните празници. Овој производ содржи неколку калории и истовремено-огромна количина витамини.

Содржината на калории во киселата зелка е само 20 калории на секои 100 грама производ. Киселата зелка е вкусен и здрав производ, но оваа диета не би требало да ја применувате повеќе од 6-7 дена, бидејќи телото и понатаму не добива доволна доза потребни супстанции. Таквата програма на слабеење може да се повторува за месец дена.

Само една лажица кисела зелка има дневна норма на витамин К, а содржи и цимх, манган, калиум, калциум, железо, голема количина на витамини Б,А,Е и ПП.
Придобивки од јадењето кисела зелка:

  • ја подобрува работата на желудникот и цревата
  • го намалува лошиот холестерол
  • помага против вирусни болести, бидејќи содржи многу витамин Ц
  • благодарение на влаканата ја стимулира работата на цревата
  • има лактобацил, кој позитивно влијае на цревната микрофлора

Постојат многу различни рецепти како да се конзумира кисела зелка во текот на диета.

Доручек: кисела зелка и цитрусно овошје. Ручек: било какво јадење од кисела зелка-супа, готвена зелка, зелка со грав итн. Вечера: Салата од зеленчук со маслиново масло.

Кај слебеење, исто така е ефикасна употребата на солен сок-расол, кој има голема количина витамини и мокроелементи. Препорачаната доза е 100 мл по три пати на ден пред оброк.

Кој не смее да ја користи оваа диета? Луѓето кои боледуваат од: дијабетес, хипертензија, зголемена киселост на желудник, бубрежни болести, болести на панкреасот.