Мала црна коса на лицето, вратот или градите. Ова не е само ноќна мора за жените, туку и голем проблем за мажите.

Решението за влакнатоста дојде со ласерско отстранување на влакната, но напротив, овие методи, освен што се екстремно скапи, не се воопшто безболни. Се чини дека постои природно решение за влакнетоста, а тајната наводно се крие во антички руски рецепт.

Оние кои го испробале ова тврдат дека косата најпрво ќе се истенчи, а по неколку месеци целосно ќе исчезне. Можете да го користите рецептот за отстранување на влакна од лицето и телото.

Подготовка: Соберете зрели лушпи од орев и изгорете ги во пепел, можете и во рерна. Истурете доволно вода над добиената пепел за да создадете мешавина како крем или паста. Оставете ја смесата да отстои најмалку 12 часа.

Натопете памук во смесата и премачкајте ги деловите од телото од кои сакате да ги отстраните влакната. Неопходно е да се повторува постапката неколку пати на ден, најмалку три пати на ден се додека не ги забележите резултатите.

Најефективно е да се чува смесата 30 минути на ден како компресија, а потоа добро да се исплакне. Косата треба да се разредува и да расте сè помала и потенка.