Постојаната кашлица кај децата може да се претвори во непријатна реалност во текот на овие студени денови. За среќа, постојат многу лесни рецепти кои брзо и ефикасно може да го излекуваат вашето дете.

1. Млеко со кромид и лук

Кромидот може ефикасно да помогне при лекување на настинка, кашлица, висока температура и болно грло.

Едноставно исечете на ситно 3 мали кромиди и половина глава лук и потопете ги истите во 1 литар млеко. Поставете ја смесата да се вари, а потоа прецедете.

Кон овој домашен лек, може да додадете и малку мед, со цел да го подобрите неговиот вкус.

2. Облога од ѓумбир

Ова моќно лекарство се приготвува многу лесно. Потребно е да измешате малку брашно, мед и зејтин со 1 супена лажица сомелен ѓумбир (или ѓумбир во прав).

Поставете ја добиената смеса во форма на облога врз градите на вашето дете. Се поставува 3 часа пред спиење, а токму пред легнување, потребно е облогата да се отстрани.

Важно: Не ја употребувајте облогата кај деца со чувствителна кожа, за да не предизвикате дразнење на истата.

3. Измешајте банана, вода и мед

Ова домашно средство може ефикасно да ја ублажи бронхитната кашлица. Најпрво ќе треба да зовриете малку вода, а потоа да ги излупите бананите и да ги сомелете, до добивање на пире.

Поставете го пирето во тенџере и налејте вода врз истото. Оставете го да врие на слаб оган 30 минути. Потоа оставете ја смесата да се излади и додадете лажица мед.

Давајте на вашето дете по 100 мл од лекот, 4 пати на ден.