Ако сте или сте поранешен пушач, вашите бели дробови се жариште на никотин од цигарите. Не ви треба чудо за да се ослободите од „отровот“ од сопствениот организам.

Три состојки се доволни за лековит природен напиток кој дефинитивно многу ќе ви помогне. Лековитиот напиток содржи три многу здрави растенија: ѓумбир, кромид и куркума.

Ѓумбир:
Овој древен зачин се користи уште од античко време поради неговите лековити својства. Меѓу другото, помага да се елиминира вишокот слуз во белите дробови.

Кромид:
Кромидот, како и лукот, има антиканцерогени својства и е одличен лек за многу малигни состојби. Посебно е ефикасен во спречување на разни болести на респираторниот систем.

Куркума:
Куркумата или индискиот шафран е преполн со витамини и минерали, а содржи и супер здрави омега 3 масни киселини. Има антивирусни, антибактериски и антиканцерогени својства, затоа задолжително збогатете ја вашата секојдневна исхрана со овој зачин.

За почеток направете го во напиток кој ги чисти белите дробови, а за кој ви треба:
400 грама кромид (црвен кромид)
1 литар вода
400 грама шеќер (ако сакате поздрава верзија, користете мед или јаворов сируп)
2 лажички куркума во прав
корен од ѓумбир со големина на палец

Подготовка:
1. Во водата се додава шеќер, се става на оган и се остава да зоврие.
2. Главите кромид се сечат на четвртинки, се сечка коренот од ѓумбир и се додаваат двете во засладената вода. Кога смесата повторно ќе зоврие, додадете ја куркумата и намалете ја топлината на минимум.

3. Смесата се вари додека количината на вода не се намали за половина. Потоа процедете ја и истурете го во стаклена тегла. Кога целосно ќе се излади, ставете ја во фрижидер каде што ќе ја чувате додека има пијалок.

4. Земете две лажици од еликсирот наутро пред оброк и навечер два часа по оброкот.