Иако ни е на дофат, ние често го занемаруваме фактот колку е здрав босилекот. Чајот од босилек е особено здрав и се користи за ублажување на инфекции и воспалителни процеси во организмот.

Оваа зелена боја содржи камфор, минерални соли, растителни влакна, есенцијални масла и многу други. Покрај тоа, богато е со витамини А, К, Ц и Б6; а од минералите содржи магнезиум, манган, калиум и железо.

Најважните лековити ефекти на чајот од босилек се:

  • против болка во мускулите.
  • спречување на болести на дигестивниот систем.
  • кај проблеми со бубрезите, мочниот меур и урина.
  • против несоница и хроничен замор, главоболка.
  • во настинки, грип, бронхитис, астма.
  • кај проблеми со кожни болести.
  • спречува разни инфекции.

Чај од босилек за кашлица
Чајот од босилек е погоден за проблеми со респираторниот систем, кашлање и исфрлање на слуз. Воспалението на органите за дишење доведува до кашлање, кое честопати може да биде упорно и непријатно.

Чајот од босилек може да ги исчисти бронхиите и да помогне во исфрлање на слузта што ги иритира дишните патишта. Значи, чајот од босилек смирува кашлица и постепено, со редовна употреба на чај, кашлицата престанува.

Босилек чај за синуси – вдишување
Повеќето луѓе често имаат проблеми со кивање, синуси и затнат нос, без разлика дали станува збор за алергиска реакција или воспалителен процес.

Чајот од босилек успешно се користи за инхалација, како што следува:
Ставете две лажици сушен босилек во литар врела вода и оставете го да биде покриен 5 минути. После тоа, започнете да вдишувате со ставање на лицето во позиција над садот за чај, покријте ја главата со крпа и длабоко вдишете.

Возрасните можат да вдишат неколку минути, а децата само 2-3 минути. Доволно е да се повтори постапката 2 пати во текот на денот.