Ова масло е одговорно за сјајниот изглед на секоја жена. Покрај тоа што подготвува вкусни јадења, маслиновото масло може да се користи и во ритуали за убавина. Се покажа како одличен сојузник на женската убавина и негуваниот изглед.

Маслиновото масло е богато со витамини, минерали и природни масни киселини, а содржи и витамини А и Е. Сето ова го прави погоден за нега на убавината.

Еве како можете да го користите:

1. Отстранување на брчки

Маслиновото масло и помага на кожата да го задржи младешкиот изглед и сјај, ја хидрира кожата, ја одржува еластичноста и мекоста. Исто така, маслиновото масло им помага на клетките на кожата да се регенерираат.

Антиоксидансите во маслиновото масло помагаат во забавување на процесот на стареење, додека витаминот Е ја штити кожата од УВ зраци, а олеинската киселина ја обновува кожата и има антиинфламаторно дејство. Другите придобивки вклучуваат хидрирање на кожата, мекост и мазност. Покрај тоа, нанесувањето маслиново масло на лицето нема да ги затне порите. Се користи и е погоден за нега на чувствителна и сува кожа на лицето.

Можете и сами да направите маска за лице дома. За подготовка ќе ви требаат:

  • 1 лажичка девствено маслиново масло
  • 1 лажичка јогурт
  • 1 краставица

Подготовка:

Добро исцедете ја краставицата, а потоа додадете јогурт и масло. Оставете ја маската на лицето 10-15 минути, а потоа исплакнете со млака вода. Исчистете го лицето со крпа и восхитувајте се на сјајот на кожата.

2. Зајакнување на ноктите

Покрај отстранување на брчките, маслиновото масло може да се користи и за нега на ноктите и за поттикнување на растот. Секоја вечер пред спиење, тријте малку маслиново масло на ноктите, почекајте неколку минути да се впие и потоа отстранете го вишокот. За една недела, ќе забележите прво подобрување на изгледот на вашите нокти.

3. Посилна коса

Ако вашиот проблем е сува коса и кршливи краеви – поради сонцето, фенирање или често боење – решението повторно се крие во маслиновото масло.

Измешајте половина чаша маслиново масло и две изматени јајца. Нанесете ја смесата на влажна коса и завиткајте во крпа. Почекајте 30 минути и потоа исплакнете со млака до ладна вода