Добра комбинација на лековити билки може да помогне во спречување и лекување на вируси, настинки и грип, но исто така може да го зајакне нашиот имунитет и да го зачува здравјето.

Ви претставуваме стар рецепт за сируп од кашлица и зајакнување на имунитетот, исто како што правеа нашите баби.

Земете лажичка од овој сируп секое утро во текот на есента и зимата и зајакнете го имунитетот со билен еликсир. Употребата на домашен сируп се препорачува и за воспаление на грлото и кашлица.

Состојки:

  •   2 рамни лажици жалфија
  •     12 парчиња ловоров лист
  •     2 лажици босилек
  •     15 лажици шеќер (може да биде и кафеав шеќер)
  •     350 мл вода

Подготовка:

Испржете  го шеќерот на средна топлина додека не се карамелизира. Додадете вода и мешајте додека не добиете течен сируп. Ставете ја течноста да зоврие, а потоа додадете жалфија, босилек и ловоров лист.

Оставете го да се готви уште 5 до 7 минути, а потоа тргнете го од оган и оставете го покриен околу 4 часа.

Исцедете го добиениот сируп и исчистете го од боите пред да го истурите во теглата.

Чувајте го сирупот на ладно и темно место.