Белите дробови се едни од најважните органи бидејќи тие се одговорни за вдишување и складирање на кислород и издишување на јаглерод диоксид од телото преку носот.

Ако носот е блокиран поради слуз, тоа директно влијае на белите дробови, бидејќи тие не можат правилно да ја завршат својата работа. Слуз е леплива течност што нашето тело ја произведува во големи количини, до еден или два литри слуз на ден.

Ние обично го плукаме, но кога некое лице страда од настинка или алергија, слузот ги блокира дишните патишта и може да предизвика општа непријатност.

Ова е нормално, иако непријатно, но ако трае подолго, може да стане сериозен проблем, особено ако се појави зеленикава слуз или крв измешана со слуз. Дали знаевте дека лесно можете природно да се ослободите од слузта? Еве како да го подготвите лекот.

Потребни состојки:

  • Ѓумбир
  • Јаболков оцет
  • Кокосово масло
  • Мед

Начин на подготовка: Исечете свеж ѓумбир на парчиња. Ставете го во сад со вода и варете го. Потоа тргнете го од оган и оставете го да отстои 15 минути. Кога е ладно, чувајте го во стаклен сад во фрижидер.

Секојпат кога ќе почувствувате задушеност, додадете само 1 лажичка мед, 1 лажица јаболков оцет и 1 лажица масло од кокос во подготвениот пијалок и пијалок.

Во рок од 2 часа вашите бели дробови ќе бидат чисти!