БРОКУЛАТА НА ВРВ ОД ПИРАМИДАТА : Еве зошто треба да го јадете овој зеленчук, нема подобар избор!

Брокулата е дел од растителното семејство на кое припаѓаат карфиолот, зелката, кељот и прокељот. Овие зеленчуци можат да се класифицираат на врвот на пирамидата на исхраната, бидејќи тие се богати со многу витамини и минерали кои се неопходни за правилно функционирање на организмот.

Друга предност на овој зеленчук е тоа што е достапен во текот на целата година, така што ќе можете да уживате во него кога сакате.

Ризница на витамини

Богат е со витамин Ц кој е 2 пати пообилен од портокалот. Овој витамин спречува катаракта, го разградува шеќерот, ги елиминира симптомите на настинка и ја подобрува општата состојба на организмот.

Исто така, содржи витамини од групата Б, и во малку поголема мерка Б-витамини, Б5 и фолна киселина, што е вистински сојузник за бремени жени.

Богата со минерали

Во брокулата има многу калиум, кој го регулира високиот крвен притисок, а лесно апсорбираната форма на калциум содржана во овие зеленчуци помага во развојот и здравјето на коските. Исто така, содржи фосфор, железо и хром.

Влакна

Поради високата количина на растителни влакна, функцијата на дигестивниот систем е подобрена, а намален е и холестеролот во крвта.

Антиоксиданти

Брокулата има 3 антиоксиданти кои се повеќе од потребни за здравјето на организмот. Овие се индол, сулфорафан и бета-каротин.

Индол, која спречува карциноми зависен од хормоните (дојка и простата). Ги промовира таканаречените добри хормони, кои се борат против деструктивните.

Сулфорафан има слични – како превентивни така и терапевтски ефекти. Тоа е индиректен антиоксиданс, односно го промовира антиоксидансното дејство на слични материи (витамин Е, коензим Q10), спречува акумулација на кардиоваскуларни заболувања и стрес.

Овие зеленчуци исто така содржат добро познат антиоксиданс бета-каротин, кој го успорува оштетувањето на слободниот радикал предизвикан од клетките.

Advertisement