Ако постои неправилност во дигестивниот систем, мозокот сигурно ќе биде известен. Постојат неколку главни симптоми кои укажуваат на присуство на цревни болести. Сите би требало да знаат за овие симптоми…

  1. Зголемено создавање гасови.
  2. Појава на бела наслага на јазикот (особено после јадење).
  3. Нарушување на спиењето.
  4. Замор (особено попладне).
  5. Општа слабост.
  6. Чести заразни болести.

Ако забележите дека на вашите црева им треба помош, најпрво, стабилизирајте ја тежината, а потоа погрижете се за цревната микрофлора. Се советува да ги следите овие три чекори…

1. Користете лековит чај кој ги поттикнува цревата и ја забрзува лимфната циркулација. Состојки: 4 чаши зовриена вода, половина лажиче семе од коприва, коријандер, кумин.

Во водата додајте и малку свеж ѓумбир, кој ќе го зајакне вашиот имунолошки систем. Варете го сето тоа заедно 10 минути, а потоа процедете го, сипете го во термос и консумирајте го во текот на денот, но до 18 часот, кога мора да го испиете овој чај до крај.

Поради лековитите состојки, овој чај ја нормализира работата на цревата. Семето од коприва ја намалува иритацијата на цревата, ги ослободува мускулите од напнатост и ја ублажува подуеноста. Семките од коријандер ја поттикнуваат дигестијата, ги намалуваат грчевите. Семките од кумин го снабдуваат телото со антиоксиданси и го нормализираат гастроинтестиналниот тракт.

2. Доведете ја исхраната во нормала

  • Не прескокнувајте оброци
  • Јадете полека
  • Јадете секогаш во исто време

3. Јадете храна богата со влакна