Од убави, мазни нозе, кои се едни од адутите за добар изглед, до трнливи и синкави како последица од проширени вени, за жал, не е толку тешко и долго патување. Но, поради тоа, третманот е долготраен и воопшто не е едноставен.

Вените носат крв сиромашна со кислород назад во срцето, што значи дека тие се спротивставуваат на силата на гравитацијата на земјата. Тие имаат вентили кои спречуваат крвта да оди наназад, а со тоа и овие вентили ослабуваат, крвта се враќа во долните делови на вените каде што се населува, што предизвикува проширување на вените и тие почнуваат да изгледаат како јажиња. Освен што се видливи со голо око, бидејќи се шират на површината, тие можат да бидат и внатрешни.

Најчесто се појавуваат на листовите или на внатрешноста на нозете, како последица на оптоварувањето на крвните садови и слабата циркулација. Се разбира, генетскиот фактор не е занемарлив, а отежнувачки околности се бременост, прекумерна тежина, повреди, долго стоење, дури и прекумерно изложување на сонце, како и хормонални промени во пубертетот, бременост или менопауза.

Во третманот на проширени вени, како и во превенцијата, следете ги следните навики:

  • зајакнете ги мускулите на нозете со разни вежби,
  • сменете го вашиот животен стил,
  • избегнувајте претерано стоење или седење, прекрстување на нозете додека седите, од време на време држете ги нозете во седечка положба на срцето,
  • јадете риба, овошје и зеленчук што е можно почесто,
  • грижете се за доволен внес на витамин Ц, избегнувајте храна со висока содржина на животински протеини, животински масти, преработени јаглени хидрати,
  • регулирајте ја столицата (затворот е ваш голем непријател).

Дивиот костен е природен лек за проширени вени и хемороиди.

Тој помага да се намалат симптомите како проширени вени, болка, замор, оток на нозете. Состојките на дивиот костен ја зголемуваат јачината на крвните садови. Невенот и зелката имаат слични својства, а во народната медицина широко се користат против проширени вени.

Најдобар ефект од лекување на проширени вени се постигнува со комбинирање на маст од невен и маст од див костен – прво третирајте ги погодените области со маст од невен, а кога кожата малку ќе се впие, ставете маст од див костен. Ова ќе го направи третманот поинтензивен: маста од невен ја штити кожата од сушење и иритација што може да се појави како резултат на дејството на алкохол во мелем од див костен.

Мелем од див костен

Соберете десет поголеми диви костени (што обично се прави на есен) и мелете ги што е можно поситно. Ставете ги во мала тегла и истурете со 2 дл алкохол (најдобро е комова ракија). Оставете ја теглата на сонце седум недели. Потоа процедете и истурете во мало шише. Нежно тријте секој ден врз погодените области.

Мелем од невен

Соберете два грста ​​невен (цвеќиња, лисја и стебла), и исечкајте сè ситно. Ставете точно 500 гр квалитетна свинска маст (или измиена маст) на најголема топлина. Ставете сецкан невен во врела маст и оставете го на оган малку да проврие, промешајте и тргнете го од оган. Покријте и оставете го преку ноќ на собна температура. Следниот ден, само загрејте го малку, колку да може да се исцеди. Истурете ја добиената маст од невен во тегла или сад и лесно тријте ја на погодените области секој ден, неколку пати на ден.

Зелка како облога

Потребна ви е голема глава зелка, така што лисјата ќе ја покриваат површината на погодената област. Ставете ги листовите од зелка директно на погодената област и прицврстете ги со тенок и еластичен чорап. Држете ја облогата додека зелката не овене. Најдобро е облогата да се држи преку ноќ.