Сите ги имаме оние денови кога сме далеку од најдобрата верзија за себе, а исто така и нашите сопрузи. Сепак, денес ги славиме сите прекрасни начини на кои сопрузите ни помагаат да растеме како личност, сопруга и мајка на дневна основа.

Ако вашиот сопруг ги прави повеќето од овие работи, сметајте се дека имате среќа!

1. Често кажува „Те сакам“

Без разлика дали сте некој што покажува љубов со дела, квалитетно време, физички допир или подароци – веројатно зборот е најчеста потврда. Прекрасно е како оваа комбинација на два збора буквално може да го промени денот, па дури и животот. Ако вашиот сопруг е некој кој често ви кажува дека ве сака, можете да бидете сигурни дека тој знае каде стои со своите чувства и сака и вие да се чувствувате исто.

2. Тој ви дава комплименти секој ден

Слушањето на зборовите „Те сакам“ е секогаш убаво, но оние шармантни, лични и доживотни фрази или прекари го топат срцето засекогаш. Ако ова ве потсетува на вашиот сопруг, веројатно размислувате за работите што тој ви ги кажува. И, ако вашиот сопруг ве опсипува со комплименти за сите ваши успеси и прави сè за да знае колку е горд на вас, тогаш имате неверојатен човек.

3. Ве охрабрува да ги следите вашите соништа и цели

Сосема е нормално да немате исти интереси и да имате пријател или група пријатели со кои ги истражувате вашите хоби. Сепак, последното нешто што сакате е вашиот сопруг да се чувствува завидлив, љубоморен или изоставен. Затоа, ако тој ги охрабрува и поддржува вашите потфати и ве охрабрува да ги истражувате, бидете благодарни и не заборавајте да дадете еднаква почит и поддршка.

4. Тој флертува со вас како од првиот ден

Без разлика колку години имате кога наоѓате љубов, има нешто во тоа неописливо чувство што ве прави да се чувствувате младешки. Покажувањето љубов, за жал, изгледа како навика, но ако сеуште чувствувате пеперутки во стомакот поради вашиот сопруг или тој сè уште ве тера да се насмевнете како на првиот ден – вашиот брак е навистина нешто посебно.

5. Заради него уживате дури и во најздодевните работи

За секој што сè уште не е во брак – цел живот со иста личност може да изгледа како болка. Но, кога ќе пронајдете љубов и ќе се посветите едни на други за цел живот, дури и најмали ситници можат да бидат романтични. Ако во последно време секојдневните обврски ви станаа монотони, земете ја сопругата за рака, танцувајте во кујната и измијте ги садовите заедно. Бидејќи, сè е подобро во парови!

6. Тој сака да поминува време со вас

Да се живее со иста личност е многу време. Но, има нешто во врска со љубовните парови што е едноставно неверојатно, а тоа е дека тие можат да сторат сè и сепак да уживаат во меѓусебното друштво. Дури и кога тие не зборуваат или прават сосема различни активности. И, кога имате сопруг кој работи со вас,и за кои работи знаете дека не му се прв избор, само за да поминете повеќе време заедно, тогаш знаете дека имате одличен сопруг.

7. Тој е несебичен

Несебичноста оди рака под рака со безусловната убов. Тоа е таа идеја кога сте толку посветени на друга личност што тие секогаш се на прво место. Ако имате сеќавања кога вашиот сопруг несебично ве става на прво место, можете да спиете мирно затоа што знаете дека тој секогаш ќе биде тука за вас и за децата.

8. Признава кога згрешил

Често се чини дека многу врски почнуваат да слабеат поради безброј ситници. Работи што навистина не се важни. Ако вашиот сопруг признава кога не бил во право, како, каде и зошто не бил во право, тој го цени тоа затоа што тоа се суптилни дела со многу големо влијание.

9. Го крева расположението и ве теши кога сте депресивни

Животот е полн со подеми и падови. Секако, падовите се оние кои секогаш изгледаат потешко, оние од кои е потешко да се опоравиме и оние на кои е потешко да се преживее. Исто така, тоа се моментите кога најмногу ти треба маж, да не те суди, да не анализираш премногу, туку да остави сè што прави и да те теши најдобро како што знае . Не плашете се да му кажете што ви треба. Тука влегува комуникацијата. Но, ако вашиот сопруг ви покажува безрезервна поддршка, знајте дека имате сопруг што треба да го цените.

10. Ве изненадува

Пред да започнете да зборувате за тоа колку не сакате изненадувања, мора да признаете дека овие мали спонтани знаци на љубов секогаш ве насмевнуваат, барем одвнатре. Без разлика дали станува збор за омилените бонбони под перницата, зготвена вечера или патување – изненадувањата се секогаш прекрасен знак на љубов, без разлика дали се големи или мали.

11. Се грижи за вас

Ако вашиот сопруг покажува грижа за вашата безбедност и секогаш сака да биде сигурен дека вашите емотивни и физички потреби се исполнети – имате посебна личност во вашиот живот. Сепак, важно е да се запамети дека не сите мажи отворено покажуваат емоции или чувствителност. И така, во оние денови кога ви се чини дека вашиот сопруг можеби ве потценува, знајте дека тој многу се грижи само за вас.

12. Тој сака да ве научи што знае и сака да научи од вас

Дали сакате да знаете колку е одличен вашиот сопруг? Побарајте од него да ве научи на нешто за што е страствен. Ако тој го стори тоа доброволно и трпеливо, имате среќа.