Комбинација на лековите билки може да излечи многубројни воспаленија, па дуи и во ситуации каде антибиотиците се невозможни.

Една таква комбинација на билки за воспаление на јајници, еве што да направите.

Во еден сад ставете две раце сол на шпорет, додека не почне да прска, потоа додадете малку оцет, толку колку да стане само мокро.

Потоа ставете ја смесата на ленела крпа и ставете на болното место. Ставајте облога секоја вечер пред спиење.