Спирулината е сино-зелена слатководна алга која расте во алкални богати минерални води низ целиот свет. Овој мал и моќен извор на енергија е стар 3,6 милијарди години, што го прави едно од најстарите жители на Земјата.

Спирулината го добила своето име заради својата спирална форма.

Народите во Африка, Северна Америка и Азија користат спирулина со илјадници години. А старите Ацтеки го консумирале во форма на сушени колачиња.

Тој е полн со протеини, минерали и други хранливи материи, а некои научници велат дека тоа би можело да го реши проблемот со гладот ​​во светот со снабдување на луѓето со сите потребни состојки.

Двата најпопуларни типа на спирулина во исхраната се спирулина максима и спирулина платензис.

Богатство на вредни состојки

Спирулината е богат извор на хранливи материи. Содржи 60 проценти протеини, 18 аминокиселини и витамини А, Ц, Е, Д и Б.

Поради значителната количина на витамин Б12, помага во развој на здраво нервно ткиво, како и во метаболизмот на секоја клетка во организмот.

Содржи калиум, калциум, магнезиум, железо, натриум, фосфор, цинк и селен.

Една дневна доза на спирулина содржи повеќе железо отколку две чаши спанаќ.

Исто така, богата е со хлорофил, што придонесува за подобра крвна слика, ја балансира PH-вредноста и помага да се исфрлат токсините од организмот.

Лековити својства на спирулина

За спирулината се знае дека е најбогат извор на бета-каротин (содржи десет пати повеќе од моркови). Истражувањата покажуваат дека бета-каротинот е најефикасна хранлива материја во борбата против слободните радикали кои ги оштетуваат клетките и го забрзуваат стареењето и го зголемуваат ризикот од карцином.

Покрај бета-каротин, спирулината содржи зеаксантин – тоа е моќен антиоксиданс кој има 8 пати поголема моќност на бета-каротин. Зеаксантинот има заштитен ефект врз нервниот систем, мозокот и очите.

Спирулината е исто така многу ефикасна против труење со тешки метали бидејќи делува како природен хелат. Таа ги врзува тешките метали на себе и потоа ги исфрла од телото.

Исто така е корисна за намалување на прекумерната тежина, бидејќи го потиснува гладот ​​и го намалува холестеролот. Спирулината го намалува апетитот и го забрзува метаболизмот, што ја прави идеална храна за слабеење.

Го штити панкреасот и клетките кои произведуваат инсулин, што го стабилизира шеќерот во крвта и помага во спречување на дијабетес.

Го блокира производството на интерлеукин 4, што е вклучено во производството на алергиски реакции.

Студиите ја покажаа својата неверојатна моќ во контролирањето на воспалението во организмот, што е важно за превенција и третман на артритис и многу други воспалителни заболувања.

Откриено е дека спирулината обезбедува заштита од штетното зрачење

Поради детоксикациските својства, истата беше користена во Советскиот Сојуз по катастрофата во Чернобил.

Исто така е познато дека ја зголемуваат енергијата, го олеснуваат стресот, несоницата, анксиозноста и депресијата.

Оваа алга е богата со протеини – содржи повеќе протеини од месото! Затоа, тоа е одличен додаток на исхраната за вегетаријанците и веганите.

Лековити својства на спирулина:

 • ги потиснува алергиите и воспаленијата
 • го храни телото со основни хранливи материи
 • го намалува ризикот од рак и предвремено стареење
 • го зголемува нивото на енергија
 • го намалува високиот притисок
 • помага при дијабетес
 • штити од артритис и ревматизам
 • го забрзува метаболизмот
 • ја подобрува крвната слика
 • го елиминира целулитот и го забрзува губењето на тежината
 • штити од зрачење
 • помага при ПМС
 • ја подобрува концентрацијата и меморијата
 • чист организам на токсини и тешки метали

Плод на чиста животна средина

Бројни високо квалитетни состојки на спирулината се создаваат преку природна фотосинтеза под жешкото сонце на суптропската клима во Африка, Хаваи и Азија, далеку од индустријата и загадената околина. Производството на спирулина на фармите со алги забележа огромно зголемување бидејќи побарувачката за оваа високохранлива храна е зголемена во целиот свет.

По берењето, спирулината се претвора во густа паста, која потоа се суши и се претвора во прав или снегулки. Спирулината може да се најде во форма на таблети, капсули, прашоци и снегулки. Стандардната дневна доза на спирулина е 500 мг, но може да се зголеми до 3 грама на ден по потреба.

Може да ја користат бремени жени, доилки и деца. А интересно е што и животните може да ја конзумираат спирулината (дозата оди со зголемување на телесната тежина).