Зошто е добро да јадете лута храна?

luta hrana

Повеќето од луѓето обожаваат да јадат лута храна, па таа секојдневно е дел од нивното мени. Но, сепак има и такви кои никогаш, не пробале ништо луто. Можеби секој организам не го поднесува лутото, но сепак, треба да размислите за предностите на оваа храна.

– ПОМАГА ПРИ СЛАБЕЕЊЕ
Дополнително зачинетата храна доведува до намалување на телесната тежина. Истражувањата покажуваат дека лутите феферонки содржат капсаицин, состојка која му помага на телото да согори повеќе калории.

– ЈА СПРЕЧУВА ПОЈАВАТА НА РАК
Истражувањата покажуваат дека состојката капсицин во лутите феферонки го убива ракот. Овој лут зеленчук, исто така, помага во борбата против настинки и служи како превенција од мозочен удар.

– ГО ШТИТИ СРЦЕТО
Лутите пиперки го штитат организмот од кардиоваскуларните болести, го намалуваат ризикот од инфаркт и мозочен удар, а го намалуваат и штетното влијание на лошиот холестерол.

– ГО НАМАЛУВААТ КРВНИОТ ПРИТИСОК
Докажано е дека лутите пиперки го намалуваат крвниот притисок и ги опуштаат крвните садови

– ОСЛОБОДУВААТ ОД СТРЕС
Лутата храна го потикнува производството на серотонин, хормонот поради кој луѓето се чувствуваат подобро. Затоа се корисни во борбата против депресијата.

Scroll To Top