Дали некогаш сте слушнале за златно млеко? Оваа мешавина на зачини и билки со кокосово масло и кокосово млеко е вкусен пијалок кој е богат извор на хранливи материи и нуди безброј здравствени придобивки!

Можете да го пиете во текот на целиот ден, но повеќето луѓе го пијат наутро, на празен стомак и пред спиење.

Овој пијалок е всушност наречен Haldi ka doodh, што се преведува на куркумско млеко. Се верува дека е популарен рецепт од Ајурведата. Овој древен систем на лечење од Индија го користи овој пијалок како природен лек со цел детоксикација на телото, го регулира шеќерот во крвта, третира воспалението и многу повеќе.

Овој волшебен, крем пијалок нуди многубројни бенефиции, а ние ќе го откриеме начинот на нејзината подготовка и како да го користите.

Тоа е всушност мешавина од кокосово млеко, кокосово масло, ѓумбир, куркума и црн пипер. Можете да го засладите со мед. Куркумата е најмоќната состојка, која има бројни лековити својства и здравствени придобивки.

За да ги објасниме бројните придобивки од овој пијалок, првично треба да ги разгледаме особините на неговите состојки.

Прво, главната состојка, куркума, е природен лек во третманот на болки во мускулите и зглобовите, заболување на црниот дроб, проблеми со кожата, респираторни заболувања, гастроинтестинални проблеми, артритис.

Исто така го поттикнува целокупното здравје, а силните антиинфламаторни и антимикробни својства го третираат воспалението во случај на хронични и автоимуни болести.

Студиите исто така потврдија дека ги третира алергиите и нетолеранциите, ги спречува дегенеративните когнитивни болести како Алцхајмеровата и деменцијата, го подобрува и стабилизира шеќерот во крвта, ја третира депресијата, го детоксицира црниот дроб од токсини со неутрализирање на слободните радикали, па дури и го третира ракот.

Ѓумбирот има моќни антиинфламаторни својства, ја смирува менструалната болка, го регулира шеќерот во крвта, помага при варење и олеснува симптоми на настинка.

Кокосовото млеко е со високо ниво на витамин Б, магнезиум, електролити и масни киселини кои го регулираат шеќерот во крвта, ја поддржуваат болката во зглобовите и спречуваат зголемување на телесната тежина.

Кокосовото масло, од друга страна, ефикасно ги лекува раните, го подобрува имунитетот, помага при варење, помага при губење на тежината, ја хидрира кожата и го спречува заболувањето на црниот дроб и бубрезите.

Црниот пипер помага во апсорпцијата на куркума, но исто така се бори против слободните радикали,симптомите на настинка, помага во варењето и се бори со анемија.

Медот има моќни антибактериски својства, така што ги ублажува честите настинки и алергии, го релаксира телото и помага при спиење.

Оттука, “млекото од куркума” е едноставно природна здравствена бомба!

Подготовката е лесна и брза. Еве како да го направите овој лек:

Рецепт за “златно млеко”

  • 1 лажичка куркума
  • Мало парче свеж ѓумбир, излупен и мелен
  • 1 лажица кокосово масло
  • Бибер
  • 2 чаши кокосово млеко *
  • 1 лажичка мед (по избор)
  • Половина лажичка цимет (опционално)

* Исто така, можете да користите и други видови млеко, но избегнувајте млечни производи, бидејќи може да предизвикаат различни здравствени проблеми, како што се нетолеранција на лактоза, егзема, алергии, акни, коприва, проблеми со дишењето и синдром на нервозно дебело црево.

Инструкции:

Во тенџере, измешајте ги сите состојки и загрејте ја смесата 5 минути. Тоа е се!

Можете веднаш да го пиете!

loading...
Сподели