Циметот е зачин што луѓето го користеле со години за лековитите придобивки, користејќи го како природен лек.

Еве 5 причини зошто е добро за вашето здравје да пиете цимет вода?

Една од нив е вода со цимет (во прав), која ги има следниве здравствени придобивки:

1. Го зголемува имунитетот
Циметот е важен извор на моќни антиоксиданти како што се полифеноли и проантоцијаниди (витамин П). Овие соединенија се борат со штетата предизвикана од слободните радикали во организмот. Пијте вода со цимет за зајакнување на имунитетниот систем, бидејќи циметот има антифунгални, антибактериски и антивирусни својства кои го штитат организмот од разни ефекти.

2. Ги намалува менструалните грчеви
Овој природен пијалок цимет може да се пие во одредени периоди од месецот. Womenените кои страдаат од грчеви за време на менструацијата, можат да пијат чаша млака вода и лажичка прашок цимет за да ја ослободат болката. Циметот има аналгетик и антикоагулантно својство што е многу добро за контролирање на здрав проток и ефикасно спречување на згрутчување на крвта.

3. Помага при забоболка
Циметот исто така може да ја намали болката во забите. Овој зачин има антифунгални својства кои делуваат на подрачјето на болка, подобрувајќи го. Всушност, стоматолозите понекогаш препорачуваат пациентите да пијат чаша прав цимет за да спречат болка.

4. Спречува дерматолошки состојби
Се чини дека кога пиете чаша млака вода цимет, се подобрува текстурата на кожата. Можеби не знаете, но пудрата цимет е важен извор на антиоксиданти и растителни влакна. Влакна помага да се отстранат токсините од телото, спречувајќи ги дерматолошките состојби што можат да се појават.

5. Ја подобрува чувствителноста на инсулин
Инсулинот е еден од најважните хормони во нашето тело, кој игра клучна улога во транспортот на шеќер во крвта и клетките. Циметот може драматично да ја намали отпорноста на инсулин и да им помогне на хормоните да ја извршат својата функција подобро.

Внимание!
Бремените жени и луѓето кои страдаат од хипертензија треба да избегнуваат многу силен мирис или премногу цимет. Бидете внимателни и додајте храна затоа што после термичка обработка цимет станува многу горчливо. најбезбедно е да го додадете на крајот на рецептот.