Во овој ризичен период, за вашето здравје, покрај редовната хигиена, треба да го зајакнете и телото и да обрнете внимание на исхраната.

Консумирајте колку може повеќе витамин Ц и храна која има антиинфламаторно дејство и има многу минерали, бидејќи минералите имаат смирувачки ефект врз респираторните инфекции. Покрај тоа, за респираторниот систем исто е добро супа од говедски коски, бидејќи е богата со витамини и минерали, како и лукот, кои го зајакнуваат одбранбениот систем на организмот.

Витамин Ц

Лиметата е еден од најголемите извори на витамин Ц, антиоксиданс кој помага во алкализација и детоксикација. Затоа, за посилен организам, потребно е да се пие млака лимонада од лимета пред секој оброк.

Кромидот е ризница на најмоќни минерали

Кромидот има малку калории, но има неколку витамини, минерали и растителни влакна, меѓу кои најважните се:

  • Витамин Ц, кој е важен за градење имунитет, производство на колаген, апсорпција на железо и поправка на ткивата, моќен антиоксидант кој ги штити клетките од оштетување.
  • Витамини во групата Б (фолат (Б9) и пиридоксин (Б6)), кои играат клучна улога во метаболизмот, нервниот систем и производството на црвени крвни зрнца,
  • Калиумот, кој е важен витамин и не го земаат многумина, е од суштинско значење за нормално функционирање на клетките, рамнотежа на течностите во организмот, пренесување на нервните импулси, функционирање на бубрезите и движење на мускулите.

Можете да комбинирате кромид со јаболко или кромид во оцет, што е корисно дури и против најотпорните бактериски соеви и вируси.

Маслиново масло 

Маслиновото масло е исто така корисно како извор на мононезаситени здрави масти кои го зајакнуваат имунитетот. Маслинките и авокадото, како и одредени зачини, се пдостапни за нас.

Кога нема лекови, тука се природните облоги против кашлица

Ѓумбирот е еден од најмоќните зачини што помага во намалување на воспалението, зајакнување на имунитетот, намалување на болки во грлото. Додадете го во лимонада, чај или рендан свеж. Може да го комбинирате со куркума во подготвувањето компир или во закиселени јадења.

За посилен организам користет босилек, оригано, мајчина душица

Списокот на храна што го зајакнува организмот содржи и голем број на билки како рузмарин, оригано, босилек, мајчина душица. Можете да ги користите во салати, за маринада или за сезонско месо. Кога станува збор за чаеви, пијте чај од ѓумбир, чај од маточина, чај од глуварче, чај од ехинацеа.

Келераба и зелка за посилен организам

Не треба да заборавиме и на зеленчукот од семејството на зелка – карфиол, брокула, рибизла, зелка, кељ, рен, калераба. Оваа група на зеленчук е богата со антиканцерогени, биолошки активни соединенија на изоцијанит. Друго многу важно соединение што го содржи е глукозинол, важно за подобрување на функцијата за детоксикација на црниот дроб.