Авокадо е една од најпознатите и најздравите намирници во светот. Подолу ви ги покажуваме неговото потекло, придобивки и како да го подготвите.

Авокадо е тропско овошје кое се одгледува во Централна Америка и Мексико. Колокиското име за авокадо е „алигаторска круша“, што укажува на формата и грубата површина на кората.

Авокадото има многу лековити својства.

Заштитува од рак на дојка и простата и е богат извор на витамин Е.

Многу вреден производ добиен од авокадо е маслото кое е добро за нега на кожата.

Многу готвачи го користат наместо маслиново масло за да ги подготват своите оброци.

Исто така авокадото како овошје се користи многу во мексиканската кујна.

Европските морнари користеле авокадо како путер.

Постојат повеќе од 80 подвидови на авокадо, кои спаѓаат во три категории (мексикански, Гватемала и Западен Индија).

 

На кој начин да го подготвите авокадото?

  • Сирово авокадо – измијте го, исечете го и уживајте. Можете да додадете малку сок од лимон или балсамична ацета.
  • Авокадо во форма на намаз или сос.
  • Авокадото е исто така здрав додаток на секое јадење како што се салатите. Користете ја вашата имагинација и можете да го вклучите во повеќето здрави и вкусни јадења.

Како да го олупите авокадото?

  • Исечете го авокадото на парчиња, а потоа исечете го крајот за да ја одделите кората од месото. Зрелите авокада полесно се лупат, па нема да ви треба нож. Можете лесно да го отсечете остатокот од кора (потемниот и позелен дел), бидејќи само ќе го користите жолтиот дел од авокадо за јадење.
  • За да ја отстраните коската, со голема лажица меѓу месото и коската опфатете ја коската на авокадотопо и нежно извадете или ископајте ја.