Истражувањата покажуваат дека чајот од оваа билка го успорува развојот на тумор и го спречува настанувањето на малигните ќелии.

Мача е познат зелен прав кој одамна е познат во јапонската традиција. Овој прав е многу повеќе богат со антиоксиданси и полифенол отколку зелениот чај, па тоа го прави да биде главен борец против ракот.

Високото ниво на антиоксиданс прави новите крвни садови кои го успоруваат развојот на тумор и помагаат да се развијат ензими во црниот дроб за да се елиминираат токсините од телото. Исто така, овој напиток подобро ќе ве расоне од кафето, а новите истражувања потврдуваат дека и го намалува ризикот од дијабетес тип 2. Во жешка вода ставете 2 грама од мача правот и мешајте додека не се соедини. Немојте да пиете повеќе од две шољи во денот.

loading...
Сподели