Мешавината на куркумата и медот е попозната како „златна мешавина“.

Тоа е моќен природен лек кој може да направи чуда за вашето здравје. Погледнете ги предностите на златниот мед:

 • Штити од болести
 • Анти-бактериски својства
 • Анти-воспалителни својства
 • Не наштети на цревната флора
 • Ги подобрува дигестивните процеси
 • Ја зголемува активноста на добрите бактерии во цревата
 • Златна мешавина има моќни анти-бактериски својства кои можат да бидат добра алтернатива за синтетички антибиотици.

Состојки:

 • Една лажица куркума во прав
 • 100 грама мед (органски или суров)

Ставете ги куркумата и медот во стаклен сад. Мешајте добро и конзумирајте го овој неверојатен природен лек.

Како да го конзумирате:

За да лекувате настинка или грип, направете го следното веднаш штом ќе ги забележите првите симптими:

 • Ден 1: ½ лажичка секој саат до 06:00.
 • Ден 2: ½ лажичка секои два часа 06:00.
 • Ден 3: ½ лажичка секои осум часа.

Консултирајте се со својот доктор пред да ја земете златната мешавина, особено ако сте под некој вид на медицинска терапија. Исто така, избегнувајте користење на куркума доколку страдате од заболување на жолчниот меур, бидејќи може да предизвика мускулни контракции.

Сподели