Ние го дефинираме имунитетот како отпорност на организмот на инфекција, болести или друга биолошка инвазија. Тоа е сложен систем за заштита на нашето тело од штетни надворешни влијанија (бактерии, вируси и паразити).

Сега, имунитетот е важен како прва линија на заштита од вирусот…

Силниот имунитет бара грижа во исхраната, но има работи што можат само да го ослабнат, а тоа се некои од нив:

Пиете премногу алкохол

Чаша вино на ден не е опасен потег, но пиењето премногу може да ви пречи на вашиот имунитет, што сега е најмалку потребно. Истражувањата покажуваат дека долготрајната употреба на алкохол е особено опасна затоа што го ослабува имунолошкиот систем и ве става во опасност од заболувања како што е пневмонија, што може дополнително да влијае на инфекција со вирусот. Исто така, се споменува ризикот од сепса и побавно закрепнување од инфекции.

Солта е на вашата работна маса?

Натриум хлорид, друго име за трпезна сол, се наоѓа во многу производи, особено во преработените. Поради ова, не можеме да бидеме сигурни колку сол дневно ја внесуваме, но ако јадете преработена храна, се препорачува уште да го ограничувате внесот на сол на 2 грама.

Солта е познато дека е поврзана со кардиоваскуларни и бубрежни заболувања, но од неодамна, исто така, се вели дека има ефект на слабеење на имунитетот бидејќи телото повеќе се бори со инфекции.

Зачините како што се босилек, оригано, лукчиња, риган, мајчина душица, нане, ловор и цела низа егзотични зачини го збогатуваат и збогатуваат вкусот на храната и можете да ги користите наместо сол.

Шеќерот е ваша љубов?

Шеќерот се смета за лек од многу причини, доколку го исфрлите од вашата диета, ќе доживеете големи промени. Ќе станете смирени, помалку раздразливи, без драстични промени во расположението и со вишок енергија.

Студијата објавена во „Journal of Clinical Nutrition“ објаснува дека прекумерното внесување шеќер го ослабнува вашиот имунитет и ве остава неподготвени да се борите против вирусот. Ова не значи дека треба да се откажете целосно, но бидете внимателни од храна која содржи и колку ја додавате на вашето кафе.

Премногу кофеин

Кафето и чајот се добри за здравјето затоа што се полни со антиоксиданти, но премногу кофеинот може да влијае на нарушувања на спиењето, што може да го загрози имунитетот и да резултира во чести воспаленија.

Избегнувате храна богата со влакна и пробиотици

Растителните влакна не се само одговорни за здравјето на организмот, туку помагаат и во одржување на нормална функција на дигестивниот тракт, а сите знаеме дека тоа е исто така заради силниот имунитет. Истражувањата покажуваат дека високиот внес на влакна и пробиотици во исхраната резултира со силен имунолошки систем и со тоа силна одбрана од вирусот. Брокулата и морковот, гравот, леќата, грашокот, јаболката, авокадото, бананите, крушите и манговите се само дел од храна богата со растителни влакна.

Не јадете свежи салати

Секогаш имајте многу свеж зеленчук на масата, бидејќи се поврзува точно со овие билки, нудејќи доволно хранливи материи за здрав имунолошки систем. Тие исто така нудат биоактивна компонента која ослободува хемиски сигнал што го оптимизира имунитетот во цревата, во која се сместени најголемото броење на клетките на имунолошкиот систем.