Вистински лек: Чај кој ги зајакнува артериите, ја нормализира работата на срцето и дигестивниот тракт

Мешавината од листови од глог и врба поволно делува на срцето, но помага и во случаи на вртоглавица и тинитус. Чајот од глог традиционално се користи за лекување и спречување на кардиоваскуларни нарушувања.

Глогот содржи активни состојки: флавоноиди, рутин, кверцетин, витексин или соединенија кои го подобруваат протокот на крв.

Позитивно влијае на анксиозноста, нервозата и напнатоста, а чајот од глог можете да го пиете два пати на ден. За да се забележи подобрување на општата здравствена состојба на организмот, потребно е да се консумира чај неколку месеци.

Денес, глог може да се најде во сите подобро опремени продавници за здрава храна во вид на чај, тинктури или додатоци во исхраната.

Чајот од глог може да се користи за многу болести:

  • зајакнување на артериите,
  • зајакнување на срцето
  • правилна работа на срцето
  • смирувачки
  • третман на срцеви нарушувања како што се аритмија,
  • подобрување на варењето и ублажување на надуеност,
  • олеснување на спиењето
  • третман на ангина пекторис

Подготовка на чај од глог: Во зовриена вода ставете 2 лажички суви листови од глог и една лажица листови од врба, па покријте и оставете да отстои 15 минути.

Потоа процедете и пијте максимум 3 шолји дневно. Вкусот е комбинација од горчливо и кисело. По желба можете да го зачините со малку мед или цимет.

Advertisement