Иако секој од нас има различни утрински рутини, речиси сите сакаме да го започнеме денот со ароматични и вкусни напитоци.

Додека некој смета дека не може да се разбуди без кафе, некои повеќе сакаат какао или пак вкусен и здрав чај. Чајот е една навистина здрава опција која не само што ќе му годи на вашето тело и кожата, туку и ќе ви ја даде и потребната енергија за денот.

Денеска издвојуваме три фантастични чаеви за утринска детоксикација на организмот и за вистинско уживање во првите минути од денот.

Чај со цимет

ci1

Циметот е вториот најмоќен антиоксиданс на светот. Помага во намалувањето на тежината, како и ги топи масните наслаги. Тој е одличен зачин и вкусен додаток во чаевите.

Рецепт:

 • Зелен чај
 • Една лажица цимет
 • Сок од лимон
 • Мед

Чај со ѓумбир

ginger_tea

Овој чај е одличен избор ако чувствувате мачнини и имате проблеми со желудникот, но исто така, ќе ви даде енергија и ќе ви го ревитализира целото тело. Ги смирува болките, го регулира нивото на шеќер во крвта поради што е одлична замена за кофеинот што ви е потребен наутро.

Рецепт:

 • Зелен чај
 • Сок од лимон
 • Една лажичка ѓумбир
 • Мед

Чај со куркума

ginger-and-turmeric-tea

Совршен за сјајна кожа, ја подобрува функцијата на црниот дроб и намалува било какви воспалувања.

Рецепт:

 • ¼ лажица куркума
 • 1 лажичка ѓумбир во прав
 • Две шолји вода
 • Една супена лажица мед
Сподели