Навикнувањето на непријатностите ја зголемува веројатноста да останете на патот до други области што се поважни за нас. Постојат многу здравствени придобивки поврзани со терапија со ладен туш.

Секој што живее исполнет живот полн со цели, може да сведочи за овие вистини. За да постигнете нешто во животот, чувството на непријатност игра голема улога во тоа. Ако немате пари и треба да позајмите пари за да го наполните вашиот автомобил, ќе се чувствувате непријатно. Или ако сакате да поканите некоја убава жена на состанок. Целта и значењето доаѓаат со жртва. Во многу случаи, пожртвуваноста е живот во некомфор и непријатност.

Научете го вашиот ум да прифаќате, да преживеете и прифатите непријатност, некомфор, состојба на непријатност како начин што може многу да влијае на нашиот живот.

Претприемачите, спортистите и другите професионалци може да ја сметаат терапијата „ладен туш“ за тривијална да ги постигнат своите резултати, но не ја пропуштајте севкупната слика. Не станува збор за ладната вода. Тоа е непријатност поврзана со ладниот туш, која можете да ја надминете секојдневно и да се развивате за да постигнете уште поголеми цели во животот.

Мислите дека не е здраво ?!

Ако сте еден од оние кои слепо го слушаат конвенционалниот начин на размислување на вашите родители, веројатно нема да бидете љубител на туширање со ладна вода. Наводно, може да ве разболи, иако многу студии покажале дека е мит.

Вистината е, терапијата со ладна вода е еден од најздравите начини за регулирање на внатрешната температура на вашето тело и зајакнување на имунолошкиот систем. Таквата терапија се смета за херметички стрес, што значи дека изложеноста на ниско ниво на токсини може да го подобри вашето здравје.

Ја подобрува циркулацијата – туширањето со ладна вода значително ќе ја подобри вашата циркулација помеѓу органите и кожата. На ниски температури, крвта тековно тече низ органите за да им даде топлина. Топлата вода ги проширува крвните садови, додека студот ги собира, менувањето на овие две опции ја подобрува циркулацијата и ги чисти сите слоеви на вашата кожа. Но, ако штотуку започнувате, најдобро е да се придржувате само на ладна вода.

Го подобрува расположението – Тешко е да се оцени расположението и потребни се многу работи за да се направи тоа. Постојат научни докази за различни нарушувања на расположението (додаток на неурамнотежената мозочна функција). Студениот туш го стимулира лачењето на хормонот норадреналин, кој е поврзан со подобрување на чувството на депресија.

Ја зајакнува силата на имунитетниот систем – за разлика од она што ви го кажала вашата драга мајка, трошењето време на студ всушност го зголемува вашиот имунитет. Оние кои имаат корист од студен туш покажуваат поголеми нивоа на бели крвни клетки, како и поголема концентрација на плазма, Т лимфоцити и други видови лимфоцити.

Го зголемува нивото на тестостерон – туширањето со ладна вода помага да се зголеми нивото на тестостерон во организмот на здрав и природен начин. Одлично ќе  се чувствувате во вашето тело, ќе изгледате добро во теретана, ќе бидете психички и ментално мотивирани. Времетраењето на ова чувство ќе ве одржи мотивирани во текот на целиот денот.

Метаболички придобивки – од перспектива на телото, студениот туш е исклучително корисен. Студената вода предизвикува и ја зголемува стапката на нивото на метаболизмот. Исто така, го охрабрува вашето тело постојано да ја регулира температурата на вашето тело, користејќи многу калории. Значи, туширајте се кратко и слатко. Подолгата изложеност на терапија со ладен туш не е нужна и не е подобра.

Подобро дишење – може да се појави хипервентилација веднаш штом ќе започнете да се туширате, што обично е природна реакција. Но, паниката само ќе го влоши искуството, па затоа е во ваш најдобар интерес да дишете мирно и длабоко. Ако сакате да бидете меѓу ретките луѓе во светот кои навистина дишат длабоко, студениот туш е совршена работа за вас.

Ќе ви го олесни животот

Најдобри совети се оние што можат веднаш да ви помогнат да живеете практичен живот. Прифаќањето на непријатностите во животот може да биде најтешко со кое треба да се справите.

Одлични цели може да се постигнат само со излегување од зоната на удобност – колку побрзо ќе сфатите дека реализацијата на вашите цели зависи од вашето разбирање и дека е неизбежно повремено да ја напуштите зоната на удобност, решението за нив ќе биде т.н. „мачкина кашлица“. Разликата помеѓу да се добие добар впечаток, да останете цврсти на земја и да успеете, се навики на непријатноста.

Се започнува на првиот ден – за повеќето луѓе најголемиот страв е на почетокот и  колку долго ќе трае сето тоа? Дали треба да се тушираат со ладна вода до крајот на животот?

Ако само размислувате за тоа, никогаш нема да стигнете до целта што ја сакате. Почнете полека од ден на ден. Туширајте се со ладна вода неколку минути на ден, излезете и тоа е доволно за да го започнете денот. Направете го истото и следниот ден. Повторувајте ја постапката и ќе биде полесно со секој нов ден кога ќе сакате да ја практикувате оваа „вештина“.

Не обидувајте се да ја совладате оваа терапија постепено – освен ако имате здравствени проблеми! Кога започнувате туш со топла вода, многу е тешко потоа да се убедите од таквото задоволство да прејдете на непријатна, ладна вода.

Загревајте се пред да се истуширате – што особено ќе ви одговара кога е лето и топло. Но, исто така, кога е зима, загрејте се добро пред со вежбање пред да се истуширате. Тоа е одличен начин да се оладите, но исто така може да помогне да се спречи болка во мускулите и замор по физичкото вежбање.

Фокусирајќи се на вашието дижење – веројатно ќе почувствувате паника, но обидете се да се смирите. Тушот со ладна вода е како жив песок. Колку побрзо ќе прифатите што се случува и ќе се помирите со тоа, толку побрзо ќе се опоравите од шокот. Ова е една од причините зошто таквата терапија е крајно медитативна.

Со максимална стимулација околу вас, вашата работа е само да останете фокусирани на вашиот здив (дишење). Исто така, ви помага да ја подигнете свеста и да ги зајакнете менталните способности.

Покрај гореспоменатите придобивки од оваа терапија, во моменти кога климатските промени се толку застрашувачки, едноставноста, практичноста и „евтината цена“ на овој начин на зајакнување на имунолошкиот систем е придобивка за сите нас кои размислуваме како најдобро да се заштитиме од времето што доаѓа.