Куркумата има посебно место во индиската кујна поради својата златна боја и изненадувачкиот вкус, но тоа што го прави посебно е неговата неверојатна лековитост.

Здравствените предности со конзумирање на куркумата:

  • го подобрува расположението
  • го контролира дијабетисот
  • детоксикација на црн дроб
  • го одржува срцето здраво
  • ги лекува раните
  • спречува рак
  • ја прави кожата мека и убава

Рецепт

Се што треба да направите е да промешате куркума со изрендан лимон , сок од домат и малку ставете брашно. Од смесата нанесете на темните кругови околу очите и оставете да отстои 10 минути. Оваа смеса е една од најдобрите природни лекови за лекување на подочнајците.

loading...
Сподели