Лековитите својства на оваа моќна мешавина се познати уште одамна, уште старите Грци знаеле за сиот нејзин благодет. Станува збор за мешавина од маслиново масло и лимон.

Ова е многу едноставн, но многу моќен рецепт, кој го покренува метаболизмот, го штити организмот од слободни радикали и ги исфрла наталожените токсини.

Секое утро пред појадок испијте мешавина од една лажица маслиново масло и една лажица лимонов сок.

Еве како тоа ќе делува на организмот:

1. Ќе ги исфрли сите наталожени токсини

2. Го чува здравјето на срцето и го регулира холестеролот

3. Помага при отстранување на камен во бубрег

4. Ја забрзува работата на дигестивниот тракт

5. Помага при слабеење