Лековитите својства на компирот се познати од пред стотици години. Особено лековит е сокот од компир кој помага за лечење на неколку болести.

Успешно се лекуваат:

  • гастритис – 1 лажица сок од компир разреден со малку вода треба да се зема половина час пред поручек, ручек и вечера
  • чир на желудник – 50 мл. сок од компир на празен стомак и по 50 мл. сок од компир пред ручек и вечера
  • шеќер во крвта – секојдневно конзумирање сок од компир
  • како дел од третманот за болести на бели дробови – секојдневно конзумирање сок од компир
  • канцерогени заболувања – сокот од компир е дел од Бројсовата терапија за лечење на рак
  • болести на слезината и црниот дроб, срцеви болести, чести главоболки и менструални болки– секојдневно конзумирање на сок од компир.

Подготовка на сок од компир

Измиете го компирот и отстранете ги зелените делови од кората. Компирот ставете го во соковник и за нецела минута ќе имате чаша полна здравје. Наместо да користите соковник може да го изрендате компирот и со ленена крпа убаво процедете го. Се пие свеж.

За подобар вкус може да го промешате со мед, сок од лимон, морков или јаболко.