Неизбалансирана диета со многу брза храна, премногу сол и недоволно хранливи материи не само што нема добар ефект врз целокупното здравје, но исто така може негативно да влијае на изгледот и здравјето на кожата.

За да ја одржиме кожата убава и здрава, треба да започнеме со пиење соодветни количини вода секој ден, како и со вклучување на повеќе овошја и зеленчук во најразлични бои во исхраната. Поточно, различни бои укажуваат на присуство на соединенија кои се познати по нивните корисни ефекти врз здравјето на кожата.

Црвеното овошје и зеленчук како домати, црвени пиперки, јагоди, цреши, калинки се богати со антоцијани и витамин Ц, кои заедно го забавуваат процесот на стареење на кожата.

Селенот и ликопенот од доматите исто така ја ублажуваат штетата предизвикана од сончевите УВ зраци и помагаат во спречување на рак на кожата и Анѓелковиќ. Портокаловата храна како тиква, сладок компир и моркови се богати со бета-каротин, витамин Ц и други антиоксиданти.

Зелениот зелен зеленчук, исто така, изобилува со важни соединенија кои промовираат регенерација на кожата. Сино-виолетовите боровинки се исто така одличен извор на антиоксиданти (антоцијани), додека авокадото и оревите се богати со омега-3 масни киселини кои ја подобруваат еластичноста на кожата и ја зајакнуваат нејзината заштитна бариера.