Крем од банана е одлично природно средство против кашлањето. Вкусен, здрав и многу хранлив рецепт. Припремата му е едноставна.

Состојки:

– 2 зрели банани

– 2 супени лажици шеќер

– 400 мл врела вода

Припрема:

Изгмечете ја добро бананата (најдобро со дрвена лажица, за да не потемнее). Додајте шеќер и добро измешајте. Ставете врела вода во смесата и оставете да отстои 30 минути. За да се ослободите од кашлањето, од смесата конзумирајте 4 пати дневно, по 100 мл. на секои 2 часа.

Овој вкусен крем ја докажал својата ефикасност кај многу луѓе.