Со помош на пилингот се отстрануваат старите клетки на кожата и истовремено се поттикнува регенерацијата на кожата. Редовните пилизни ја чистат кожата и ја прават да изгледа сјајно и свежо.

За таа цел може да си подготвите ефективен домашен пилинг од палента.

Припрема:

Пола лажица палента се меша со две лажици јогурт за да се добие густа каша. Лицето измијте го со млака вода и нанесете го пилингот на лицето и вратот.

Масирајте со кружни движења неколку минути.Потоа, оставете пилингот да дејствува уште десетина минути и измијте со млака вода.

На нормалната кожа и е потребно пилинг еднаш неделно, на мрсна кожа два пати неделно, а на сува и осетливна кожа доволен е пилинг еднаш во две недели.

Сподели