Луѓето кои за појадок конзумираат јајца имаат драстично помал индекс на телесна тежина, потенка половина и помалку маснотии од луѓето на кои прв оброк во денот им е пециво.

После 30та повеќе ништо не е како претходно…ќе се согласат многу жени кои зачекориле во четвртата деценија од животот и навистина после 30та процесот на искористување на хранливите материи кои се внесуваат во организмот познат како метаболизам, се успорува, поради што килограмите се натрупуваат, а и потребно е да се вложи многу повеќе труд ако сакате да се ослободите од нив.

Следниве шест едноставни трикови ќе ви помогнат да го вратите метаболизмот онаков каков што бил кога сте имале 20 години, а со тоа и витка линија со помалку труд.

Наутро пијте кафе без шеќер,

Јадете варени јајца за појадок,

Пијте вода или зелен чај во текот на целиот ден наместо сокови,

Вклучете физичка активност секојдневно најмалку 30 минути,

Јадете лута и зачинета храна,

Прескокнете ја класичната вечера и заменете ја со порција голема сезонска салата на која можете да додадете пилешко или сирење.

Само после неколку месеци ќе бидете пријатно изненадени од одличните резултати кои ќе ве мотивираат да продолжите и понатака да ги следите овие едноставни но мошне ефикасни принципи.

Сподели