Мешавина од мед и розова хималајска сол се става под вашиот јазик пред спиење. Оваа сол е посебна затоа што му помага на нашето тело да стане алкално и со тоа поуспешно да се бори против разни болести.

Исто така, помага да се регулира серотонинот, што е многу важен во борбата против депресијата, пишува “The Earth Child“.

СЕРАТОНИН

Серотонинот е невротрансмитерска хемикалија која ги регулира мускулните контракции, ја регулира телесната температура, апетитот и болката, а исто така го регулира нашето однесување, крвниот притисок и дишењето.

Кога е нарушена рамнотежата на серотонинот на телото, се јавуваат депресија и други нарушувања во однесувањето, како и нарушувања на спиењето. Серотонинот се создава во мозокот, во ананалната жлезда, исто така наречен е како трето око – центар на нашата душа.

МЕЛАТОНИН

Розовата хималајска сол исто така го регулира нивото на мелатонин, хормон одговорен за добар сон, кој исто така се произведува во пинеалната жлезда. Овој хормон се нарекува и – хормон за спиење.

Управува со нашиот биолошки часовник и се интензивира во вечерните часови и во текот на ноќта. Со доаѓањето на утрото, производството на мелатонин опаѓа и ние се будиме.

Покрај тоа, мелатонинот го штити нашето тело од слободни радикали и кардиоваскуларни заболувања, го забавува стареењето бидејќи ги подмладува клетките и ги намалува шансите за развој на болести поврзани со возраста.

Како што старееме, нашето тело ги лачи помалку и затоа децата спијат повеќе, а постарите луѓе помалку.

Рецепт за смесата мед и хималајска сол:

  • 5 големи лажици мед
  • 1 голема лажица хималајска сол

Измешајте го медот со 1 лажица сол, а потоа ставете ги во тегла.

Секоја вечер пред спиење земајте од смесата (1 мало лажиче) и ставете под јазикот.