Мешавината на овие неколку лесно достапни состојки на вашето тело ќе делуваат исклучиво ревитализирачки.

Ова е вистинска комбинација за детоксикација на организмот. Ќе ви го забрза метаболизмот и ќе ви го зајакне имунитетот. Ако сакате да се ослободите од масните наслаги, ова е вистинскиот пат бидејќи е сосема природен. Мешавината на овие неколку лесно достапни состојки на вашето тело ќе делуваат исклучиво ревитализирачки.

Сите добрини на медот веќе со сигурност ги знаете, а неговата комбинација со лимон е права бомба за здравје. Но, во овој препарат клучен детал за слабеење е јаболковиот оцет, а за детоксикација циметот.

Состојки:

  • 1 лажичка цимет
  • 2 лажички јаболков оцет
  • 1 лажичка мед
  • лимонов сок
  • 1 чаша вода

Комбинацијата на овие состојки ќе ви помогне во согорувањето на мастите, ќе го забрза вашиот метаболизам а со неа можете и ефикасно да се борите против дијабетес и низок крвен притисок.
Подготовката и начинот на консумирање е на следната страна:

Подготовка:

Сите состојки ставете ги во блендер и добро промешајте, ако немате блендер миксајте со миксер. Откако на лимонот сте му ја извадиле кората (освен ако не е домашен). Напитокот чувајте го во фрижидер и пијте секое утро по една лажица на празен желудник. Резултатите набрзо ќе бидат видливи.

Имено, лимоновиот сок има алкално дејство на телото, а посебно помага во регулацијата на рН вредноста и помага во балансирање на нивото на шеќерот во крвта.

Јаболковиот оцет обилува со добри бактерии и ензими. Неговата киселина го намалува крвниот притисок за 6%.

Медот може да се користи и за слабеење. Со векови се користел за лекување на рани, а одличен е за срцето, кожата, гинеколошки болести, имунитет. Ја намалува болката во грлото, ги смирува живците, го зајакнува имунитетот и го стимулира варењето што помага при слабеење.

Циметот е познат како еден од најдобрите антиоксиданси на светот. За рамнотежа на шеќерот во крвта токму тој е меѓу најдобрите средства. Ова е вистинска комбинација за детоксикација на организмот. Ќе ви го забрза метаболизмот и ќе ви го зајакне имунитетот.