crveno vino i luk

Овој напиток го забрзува метаболизмот и помага за намалување на мрснотиите. Исто така помага и за намалување на солта во организмот и позитивно делува на вашето општо здравје.

За овој здрав рецепт ви е потребно:

– 12 чешниња лук

– 1/2 л црно вино

Припрема:

Исечете го лукот на четири дела и ставете го во тегла. Додајте го виното. Затворете ја теглата и оставете на сончево место да отстои две недели. За тоа време промучкувајте ја теглата неколку пати на ден. Отакако ќе поминат тие две недели, процедете ја течноста и ставете ја во стаклен сад. Јадете по една супена лажица, три пати на ден околу месец дена. Причекајте шест месеци , па повторете го третманот.