koren od gumbirБолката и чувството на непријатност во стомакот се само дел од симптомите за цисти на јајниците.Цистите на јајниците често предизвикуваат паника, поради стравот од малигност, иако најголемиот дел од нив се потполно безопасни.
Цистите можат да се појават на било која возраст, но најчесто се појавуваат во репродуктивниот период и ретко по менопаузата. Затоа мора да се лекуваат и освен посетата кај лекар, тие можат да се лечат и со природни средства. Денес ќе ви презентираме еден рецепт кој се прави на природна база.

РЕЦЕПТ 

Една лажица корен од ѓумбир, камилица и малку исечкан корен од магданос. Комбинацијата треба да ја варите 15 минути во еден литар вода во покриен сад, а откако ќе се излади, треба да се процеди. Секој ден пијте по половина лажичка, на секои два часа. Кога ќе почуствувате олеснување, дозата намалете ја на трипати дневно. Третманот трае додека не се нормализира менструалниот циклус, обично оклу три ди четири месеци.

Сподели