Многумина од нас, особено жените, страдаат од проблем на испукани потпетици. Освен што се козметички проблем, тие го попречуваат и активниот животен стил.

Ниту, пак, можете да си дозволите да носите убави чевли, а понекогаш дури и најмала пукнатина во петицата може да предизвика силна болка. Ова не е само козметички дефект, туку предуслов за развој на сериозна патологија во телото. Затоа е многу важно да се преземат навремени мерки и да се консултира специјалист.

Дерматологот Јулија Котова објаснува зошто пукнатини можат да се формираат на петиците, каква е опасноста од нив, кои мерки се најефикасни при справување со испукана кожа на нозете.

Зошто се појавуваат проблеми со груба кожа на нозете и пукнатини на петиците?

Кожата на плантарната површина на стапалата е густа, без влакна и богата со потни жлезди. Здравата кожа на петицата треба да биде еластична. Карактеристичо е тоа што во оваа област е најгустиот површински слој на кожата.

Подложени на постојани оптоварувања, се појавуваат деформации на стапалото. Поради носење непријатни чевли, долго носење или практикување активни спортови, механичкиот ефект врз кожата на стапалата се добива во форма на зголемена клеточна поделба на површинскиот слој.

На крајот, ова доведува до развој на хиперкератоза – задебелување на површинскиот слој на рожницата. Кожата на нозете станува поцврста, помалку еластична, нејзината чувствителност на надворешни влијанија се намалува. Така, својствата на кожата се менуваат.

Што може да предизвика пукнатини на петиците?

Габични инфекции на кожата на стапалото, алергиски заболувања, егзема, псоријаза и разни видови кератодермија се чести причини за испукани петици.

Тие исто така можат да бидат резултат на механичко влијание: носење тесни или непријатни чевли, продолжено одење. Ако некое лице помине цел ден на нозе, тие отекуваат, циркулацијата на крвта е нарушена и како резултат на тоа страда состојбата на кожата на стапалото и петицата.

Недостатокот на витамини или нивната презаситеност исто така може да има негативен ефект врз потпетиците. Пукнатини во петиците може да се појават поради метаболички нарушувања, болести на ендокриниот и кардиоваскуларниот систем.

Дали е овој проблем толку сериозен?

Појавата на пукнатини е придружена со силна болка, што ја намалува способноста за работа и ја ограничува можноста за активно движење.

Пукнатините се опасни пред се затоа што тие се „врата“ за продирање на патогени микроорганизми кои можат да предизвикаат воспаление и да доведат до многу несакани ефекти.

Која е вистинската и најважната работа за ефективен третман?

Пред да започнете со третман на пукнатини во петиците, потребно е да се разбере причината за нивниот изглед. Треба да се консултирате со дерматолог, да ги направите потребните лабораториски тестови.

Третманот треба да биде специјализиран, бидејќи во присуство на кожни болести, дури и најтемелната нега на петицата нема да даде забележителни резултати. На пример, габата на нозете се третира со специјални антифунгални лекови кои само специјалист ќе ги препише. Ако пукнатините биле предизвикани од несоодветна грижа или носење лоши чевли, обидете се да ги промените условите што придонеле за болеста.

Кои се советите за нега на стапалата дома?

Сите домашни третмани се ефикасни во случаи кога сувата кожа на петиците не е поврзана со никакво заболување.

Дома е најдобро да се омекне и исчисти кожата со сапуни и сода бањи: за два литра топла вода потребно е да се земе една лажица сода и една лажица течен сапун. Времетраењето на постапката е 15 минути. Потопете ги нозете во бањата и масирајте ги потпетиците малку, без многу напор.

За борба против груба кожа на нозете, се користат масти за груба кожа со содржина од 15-20% уреа и 5% салицилна киселина. Тие ја навлажнуваат кожата и ја омекнуваат. Лекови со метилурацил, витамин Б5 и антимикробно дејство може да се користат за лекување на пукнатини.

За да спречите испукани пети, треба да ја навлажнете кожата со топло маслиново масло, да масирате, да користите мрсна крема или маст со вазелин.

Треба да се запомни дека овие едноставни совети ќе помогнат само правилно да се грижите за кожата на вашите потпетици. Сепак, вистинските причини за промени на кожата може да ги утврди само квалификуван дерматолог.