Освен што  е добар за слабеење, добро  ќе делува на целокупното здравје.

Состојките кои  влегуваат во состав се многу здрави. Така чиа семките  поволно делуваат на здравјето бидејќи поседуваат  доста омега 3 масни киселини, протеини, калциум и  влакна. Делуваат како антиоксиданси.

Лимонот  содржи доста витамин Ц, минерали како  што  се калциум, калиум, железо.

Состојки:

  • 1 шолја лимонов сок
  • 1 лажица чиа семе
  • 1 лажица чиа семе
  • 1 чаша вода

Подготовка:

Потопете си  семињата  во  вода  1 час. Потоа ставете ги  во  блендер и  помешајте ги  со останатите состојки.

Конзумирајте го овој напиток во  утринските часови. Подобро  ќе  се чувствувате, а ќе ви помогне да го намалите нивото на шеќер и  холестерол во крвта.

loading...
Сподели