Снабдувањето со крв е витална функција во човечкото тело. Секако, физичката активност, третманите со вода и масажата на телото придонесуваат за одржување оптимален проток на крв.

Но, главното влијание го врши правилната исхрана и целосна диета, која обезбедува хранливи материи.

Кога станува збор за здрава исхрана, пред сè, многу луѓе размислуваат за тоа што е добро за срцето, варењето на храната, намалување на крвниот притисок и се разбира, губење на тежината. Но, потребни се сосема различни производи за чистење на крвта. Кои се тие?

Зошто е потребно прочистување на крвта?

Многумина забораваат дека за правилно функционирање на сите органи и системи е важно не само крвниот притисок, туку и конзистентноста на крвта, односно флуидноста.

Дури и фразата „нека се движи крвта“ предупредува: таа мора енергично да тече низ вените и артериите, да ги храни органите, да ги собира и отстрани токсините и да одржува здраво ниво на pH вредност во организмот.

Телото има свој механизам за детоксикација кој постојано ја филтрира крвта за да ги елиминира нездравите компоненти.

Бубрезите, црниот дроб, цревата, белите дробови и кожата се главните органи на филтрација. Но, очигледно е дека елиминацијата на „отпадот“ преку органите не би било можно без прочистување на нивниот „носач“, односно крвта.

Со текот на времето, овие токсини и други отпадни производи продолжуваат да се акумулираат, бидејќи тие се формираат не само како резултат на нормалното функционирање на организмот, туку и од хемикалиите во составот на потрошените производи, вдишениот воздух, лековите или козметиката и користените детергенти.

Потребна е исхрана богата со антиоксиданти, омега-3 масни киселини, влакна, витамини и минерали придонесува за оптимален проток на крв и отстранување на токсините од крвта.

Исхраната во овие суштински хранливи материи може да доведе до воспаление и функционална опструкција на органите.

Добрата вест е дека поздрава, поалкална исхрахна со секојдневно вежбање може да ја подобрат циркулацијата доста брзо.

Основна храна за оптимална циркулација:

  • Сок од целер

Свежо исцедениот пијалок совршено ги отстранува токсините и другите штетни материи од телото. Во исто време ги чисти крвните садови, црниот дроб и бубрезите.

  • Сурови семиња

Семето од лен, коноп, сусам се богати со омега-3 масни киселини, што помага да се намали гликозата во крвта. Покрај тоа, тие содржат влакна, кои ефикасно ги отстрануваат токсините од телото.

  • Овес

Лушпа или тинктура подготвена од овес придонесува за брзо ослободување на токсините од телото. Покрај тоа, тие го нормализираат метаболизмот, го намалуваат холестеролот и гликозата во крвта и ја нормализираат функцијата на панкреасот и црниот дроб.

  • Цели зрна

Цели зрна се едни од најбогатите извори на растителни влакна. Тие ја нормализираат работата на гастроинтестиналниот тракт, ја промовираат елиминацијата на токсините од организмот и соодветно на тоа ја прочистуваат крвта.

  • Агруми

Речиси сите агруми, но особено лимоните го активираат црниот дроб, со што се зголемува неговата способност да ги отстрани токсините од телото. Покрај тоа, овошјето содржи многу витамин Ц, кој е вклучен во производството на глутатион, протеин за детоксикација.

  • Ореви

Бадеми, лешници, ореви и кикирики се вреден извор на хранливи материи како што се омега-3 и 6 масни киселини, аминокиселини и фосфолипиди, кои го регулираат холестеролот во крвта и ги зајакнуваат wallsидовите на крвните садови.

  • Зелен лиснат зеленчук

Спанаќ, брокула, скоро сите видови на зелка се сметаат за еден од најмоќните антиоксиданти. Тие помагаат во елиминирање на токсините од телото. Покрај тоа, зеленчукот помага во одржување на васкуларната еластичност. Високата содржина на влакна обезбедува ефикасно чистење на цревата.

  • Какао

Пијалокот од какао, подготвен од вода, има антикоагулантни својства, помага во зајакнување на sидовите на крвните садови, го стимулира метаболизмот и го зголемува производството на црвени крвни клетки. Какаото е исто така извор на повеќе од 20 антиоксиданти.

  • Црна ротквица

Од памтивек, оваа коренска култура се користи во народната медицина како средство за лекување на болести на црниот дроб и жолчното кесе. Активирањето на работата на овие органи го подобрува процесот на детоксикација. Покрај тоа, корисни материи од црна ротквица ја стимулираат цревната подвижност, што помага да се елиминира.